AMERİKA’DA EĞİTİM ALIRKEN ÖĞRENCİLERE VERİLEN İŞ İMKANLARI

Bir haftasonu arasından sonra yeni haftanın ilk gününden herkese tekrar merhaba, bugün ki konumuz Amerika’da eğitim alırken iş ve staj bulmak isteyen, hem okuyup hem para kazanmayı düşünen öğrenciler için olacak. Girişi uzatmadan hemen konuya geçmek istiyorum.

OPT :

Amerika’da Lisans, Önlisans, Yükseklisans ve Doktora eğitimlerini tamamlayan öğrencilere verilen 12 aylık yasal çalışma hakkıdır. Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik veya matematik gibi alanlarda eğitim alan öğrenciler OPT haklarını 29 aya kadar çıkarabilmektedirler. OPT hakkını kullanan öğrenciler Amerikan şirketlerde çalışarak deneyimlerini artırma ve özgeçmişlerini kuvvetlendirme şansına sahip olurlar.

TEACHER ASSİSTANT (TA) :

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Amerika’daki üniversitelerde asistan olma sistemi Türkiye’den aşırı farklı. Burada yükseklisansa başladığınız andan itibaren asistan olma şansınız başlıyor. Türkiye’deki gibi ALES, YDS, kadro bekleme sistemi yok. Yani sizi asistanı olarak almak isteyen akademisyenin kriterlerine uymanız, ders ortalamanızın iyi olması ve aktif bir öğrenci olmanız gerekiyor. Bunları belirttikten sonra gelelim Teacher Assistant sistemine ;

Teacher Assistant olarak geçen asistanlar, asistanı oldukları akademisyenin derslerinde lisans seviyesinde ya da birinci sınıf seviyesinde bir veya birkaç ders anlatırlar. Bu yüzden bu asistanlık için kişinin sözel ingilizce becerilerinin yüksek olmasına, derse olan ilgisine, ders içeriği hakkındaki bilgi seviyesine bakılır. Daha önce öğretmenlik deneyiminiz varsa sizin için faydalı olacaktır. Okulda Teaching Assistan olarak çalışan öğrencinin okul ücreti karşılanır ve öğrenciye aylık bir ödeme yapılır.

GRADUATE ASSİSTANT (GA) :

Genellikle üniversitenin bazı idari birimlerinde öğrencilere tanınan çalışma hakkıdır. Bu asistanlık kapsamında öğrencinin okul ücreti genellikle karşılanmaz ancak öğrenci aylık bir ücret alır.

RESEARCH ASSİSTANT (RA) :

Genellikle doktora seviyesindeki öğrenciler tez konuları veya proje konularıyla ilgili olarak bazı akademisyenlerle aynı konuda çalışma yapmak üzere, bu akademisyenlerin asistanlığını yaparlar. Bu asistanlığı almak için öğrencinin, kendisiyle aynı konu üzerinde çalışan akademisyeni bulması gerekir. Araştırma sona erdiği zaman bu asistanlık da sona ermektedir. Bu asistanlık kapsamında öğrencinin okul ücreti karşılanır ve öğrenciye aylık ödeme yapılır.

KAMPÜS İÇİNDE VE DIŞINDA ÇALIŞMA :

Uluslararası öğrencilerin Amerika’daki eğitimlerinin ilk dönemlerinde çalışmalarına izin verilmez. Bunun nedeni de öğrencinin yeni çevresine uyum sağlama sürecinin göz önünde bulundurulmasıdır. İlk dönem sona erdiğinde, öğrenci, uluslararası öğrenci danışma birimi ile görüşerek kampüs, kütüphane, bilgisayar laboratuvarı gibi birimlerde çalışabilir. Bu çalışma haftada 20 saati geçemez. İlk yılın sonunda ise U.S. CİTİZENSHİP and IMMIGRATION SERVİCES olarak adlandırılan göçmenlik ve vatandaşlık birimine başvuru yaparak ; iş bulabildiği takdirde yine haftada 20 saati geçmeyecek şekilde kampüs dışında da çalışabilir. Kampüs içi ve dışında çalışmak öğrencinin sadece günlük ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

AMERİKA’DA STAJ BULMAK :

Amerika’da staj yapabilmek için planlamaya erken başlamalısınız. Amaçlarınızı, maddi durumunuzu, izlemeniz gereken takvimi netleştirip resmi başvurularda bulunmanız gerekecektir. Bu süreçte özgeçmişinizi güncelleyip hatasız olduğundan emin olun. Kurumlara göndereceğiniz başvurular için ayrıca başvuru mektubu hazırlamanız istenir. Bu mektuplarda, başvuracağınız kuruma ; neden başvuru yaptığınız, bu stajın size neler kazandıracağı gibi konularda kısa ve net bir açıklama yazmalısınız. Staj yapacak kurum bulmak, başka adaylarla da yarış içinde olacağınız için hayli zordur ama imkansız değildir. Mezun olmadan çok önce bu başvurulara başlamanız gerekebilir. Staj bulma süreci oldukça uzundur.

Bu haftalık yazımı burada tamamlıyorum. Umarım faydasını görebileceğiniz bir yazı olmuştur. Sorularınızı her daim göndermeye devam edebilirsiniz. Uzaklardan biri olarak herkese sevgiler…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s