AMERİKA’DA 2 YILLIK ÜNİVERSİTE FİYATLARI NEDİR ?

Öncelikle Amerika’da Eğitim araştırmaları hakkında yayınladığım yazılarıma olan yoğun ilgiden dolayı okuyucularıma çok teşekkür ederim. Bugün ki yazımın konusu ne olsun diye düşünürken dün bir takipçimden gelen soru ile bugün ki yazımın konusunu belirlemiş oldum. Gelen soru : Amerika’daki 2 yıllık üniversiteler hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz ? Bu üniversiteden mezun olanlar işsiz kalır mı ? şeklindeydi. Lafı uzatmadan sorunun cevabını vermeye çalışayım.

Amerika’daki üniversite fiyatları, seçtiğiniz bölgeye ve üniversitenin başarısına göre değişmektedir. 2 yıllık üniversiteler özel ve devlet olarak ikiye ayrılırlar. Aralarında çok büyük fark olmamakla birlikte devlet okulları daha çok tercih edilirler. Amerika’da istediğiniz eyalette 2 yıllık devlet okulu bulabilirsiniz. Ancak %80 lik kısım yabancı öğrenci kabul ediyor. Hepsi değil.

Bir Amerikan vatandaşı olarak 2 yıllık üniversitelere başvuruyorsanız minimum $3500 ile başlayan bir okul parasını düşünebilirsiniz. Fakat yabancı bir öğrenci iseniz, Türkiye’den buraya gelip okumayı düşünüyorsanız minimum fiyat yıllık $5000-$15000 fiyat aralığında değişiyor. Yabancı öğrenciler Amerikan hükümetine vergi vermediklerinden dolayı Amerikalı öğrencilerden daha fazla ücret öderler. Ancak yinede 4 yıllık üniversite fiyatlarına bakıldığı zaman 2 yıllık üniversiteler çok daha ucuzdur. 2 yıllık çoğu okul yerel yönetime bağlı, devlet okullarıdırlar. Bu okulların kuruluş amacı bulunduğu eyaletteki insanların eğitim ihtiyacını, işverenlerin de eleman ihtiyacını gidermektir. Eğer devlet değilde özel iki yıllık okullara gitmeyi düşünüyorsanız bu rakam yıllık $20.000 ve üzeri bir fiyat olacaktır.

GELELİM DİĞER SORUYA :

-İKİ YILLIK ÜNİVERSİTENİN FAYDASI OLUR MU ? BİTİRİNCE İŞ BULABİLİR MİYİM ?

Okul bittikten sonra eğer bitirdiğiniz bölüm ile ilgili sponsor bir şirket bulabilirseniz, size verilecek olan çalışma izni ile hemen çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu izne OPT adı verilir ve 1 yıllık geçerliliği vardır. Daha sonrasında çalışma vizesine başvuru yapıp daha uzun süre kalma talebinde bulunabilirsiniz.

Çok sayıda Amerikalı ve yabancı öğrenci Community Collageler’i tercih etmektedir. Bunun nedeni de okul ücretinin ekonomik olmasıdır. 2 yıllık okulları tamamlarsanız 4 yıllık okullara da geçiş yapabilirsiniz. Ders kredilerinin 4 yıllık okullara transferi kolaydır. Daha detaylı bilgi isterseniz Amerika’daki okullarla ilgili inceleme yaptığım diğer yazımı da okuyabilirsiniz.

Hepinize tekrardan teşekkür ederim… Aklınıza takılanları sormak ve bloğun konusunu belirlemek isterseniz bir mesaj kadar uzaktayım…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s