AMERİKA’DA ÖĞRENCİLERE BURS SEÇENEKLERİ

Genellikle yurtdışında eğitim almayı planlayan bir çok öğrencinin derdi finansal yeterlilik konusu oluyor. Dolar ve Euro kuru yüksek olduğundan dolayı okul ve yaşam maliyetleri öğrencilerin gözünü çok korkutuyor. Geçen yaptığım soru cevap etkinliğinde de yurtdışına Türkiye’den gelirken burs bulma imkanımız var mı ? şeklinde sorular aldım. Öncelikle bu soruyu evet diyerek yanıtlayıp yazıma geçeyim 🙂

Yurtdışında okumanın kolay olmadığını ve birçok fedakarlık gerektirdiğinin farkındayım. Fakat hayal ettiğiniz ya da uzak bir ihtimal gibi gördüğünüz düşünceleriniz gerçeğe rahatlıkla dönüşebilir. Bu yazılarda size bunu anlatmak istiyorum. Konuyu daha fazla dağıtmadan başlayalım :

AMERİKA’DA NASIL BURSLU OKUYABİLİRİM ?

-Amerika’da üniversiteler öğrencilere bir çok burs imkanı sağlamaktadır. Bunun için öncelikli şartlar geçmişteki eğitim hayatınızda çok iyi bir öğrenci olduğunuzu gösteren not ortalamanızın çok yüksek olması,

-İngilizce dil beceri seviyenizin çok iyi olması,

-Girişte istenen SAT veya ACT sınavlarından yüksek puanlar almanız gerekiyor.

Bunların dışında spor, müzik, güzel sanatlar gibi alanlarda becerilerinizin olması, gönüllü kuruluşlarda hizmet vermiş olmanız, okul içi ve okul dışı faaliyetlerde aktif biri olup olmadığınıza da bakarlar.

Burs konusunda Amerika’daki özel üniversiteler daha fazla fon sağlarken; devlet üniversitelerinden burs bulmak oldukça zordur. Üniversitelerden alınabilinecek burs seçeneklerini şöyle sıralayabiliriz :

1- ÜSTÜN BAŞARI BURSLARI ( MERIT-BASED SCHOLARSHIP)

Akademik olarak üstün başarılara sahip olan öğrencilerin aldığı bir burstur. Örneğin, matematik olimpiyatlarına katılıp dereceye girmişseniz ya da Türkiye’de çok bilinen bir projede çalışmışsanız ve bir soruna çözüm getirmişseniz, okulunuzun adını duyurmuşsanız hem yurtiçi hem yurtdışı akademik başarılarda bulunmuşsanız size sunulan bir burs seçeneğidir. Bunun dışında tasarım, sunum, müzik gibi konularda da başarılarınız varsa bu bursa rahatlıkla başvurabilirsiniz.

2- İHTİYAÇ BURSLARI (NEED-BASED SCHOLARSHIP)

Ailesinin maddi durumu Amerika’da eğitimi karşılamaya yeterli olmayan başarılı öğrencilere verilen bir burstur. Bu bursu alabilmek için maddi durumunuzla ilgili birkaç form vermeniz gerekir. Belirtmekte yarar var, bu burs yabancı öğrencilere kolay verilen bir burs türü değildir.

3- SPOR BURSLARI (SPORTS-ATHLETIC SCHOLARSHIP)

Bir spor dalında üstün başarı elde etmişseniz ve genellikle milli takım seviyesinde bir yerde yer almışsanız bu burs size göre. Bu burs kapsamında öğrencinin, üniversitenin takımında oynarken aynı zamanda derslerine devam ediyor olması ve belirli bir başarı ortalamasının altına düşmemesi gerekir. Öğrencinin ders ortalaması düştüğü takdirde bu burs kesilir. Spor bursları sadece Lisans öğrencilerine verilir. Yüksek lisans seçenekleri yoktur. Spor bursu alabilmek için milli takım seviyesinde bir sporcu olmanız veya lisanslı olarak bir kulüpte oynamanız gerekmektedir. Bu bursa başvuru yapmak için Türkiye’de yaptığınız antremanlar ve oynadığınız maçlar hakkında bir video dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Fakat çok erken davranmanız lazım; 2 yıl gibi bir süre. Çünkü başvuru süreci pek çok detayı barındırmaktadır ve çok fazla kanıt istemektedirler. Dikkat ve sabır çok önemli…

4- AMERİKAN VATANDAŞLIĞI BURS BAŞVURUSU

Türk vatandaşlığının yanında Amerikan vatandaşlığı da olan öğrenciler Federal Hükümetin verdiği öğrenci kredilerinden ve ihtiyaç burslarından faydalanabilirler. Eğer böyle özel bir durumunuz varsa detaylı bilgiyi, başvurduğunuz okulun Finansal Yardım Departmanından öğrenebilirsiniz. Bu bursun süreci tamamen farklı şekilde işliyor. Uluslararası öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

5- FULLBRIGHT BURSU

Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak isteyen öğrenciler için burs verilmesini sağlayan, öğrencilerin ABD’deki okul ücretlerini, geçim masraflarını, sağlık sigortasını aynı zamanda onların gidiş geliş uçak masraflarını ödeyen bir komisyonun bursudur. Bu bursu çoğunlukla yükseklisans, doktora yapan kişiler alabilmektedir. Bu burs sadece uluslararası öğrenciler içindir. Amerika vatandaşı olan, Greencard sahibi olan öğrenciler yararlanamaz. Bu bursu almanın temel şartı iyi derecede ingilizce bilmektir. Bu bursu alıp alamayacağınız komisyon tarafından, SKYPE üzerinden yapılan bir ingilizce mülakat ile belirlenmektedir. Bu burs hakkında isterseniz ayrı bir yazı yayınlayabilirim. Çünkü içeriği yoğun ve kapsamlı bir burstur.

BİLMENİZ GEREKEN BAŞKA BİR NOKTA, Türkiye’de yapılan üniversiteye giriş sınavında aldığınız dereceniz Amerika’daki üniversitelere başvururken BİR ÖNEM TAŞIMAMAKTADIR. Burs başvurularını illa bir şirketle yapmak zorunda değilsiniz. Fakat bu konular hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz danışmanlık şirketlerinden yardım alabilirsiniz.

Yurtdışında burs bulmak kolay değildir fakat bu imkansız anlamına da gelmiyor. Bu sürece başlamak isteyenlerden biriyseniz ya da başlamışsanız bu süreçte moral ve motivasyonunuzu düşürecek insanlardan uzak durmalısınız. Bu süreçte olmayı çok isterseniz ve gerekli adımları gereken şekilde atarsanız kesinlikle yapabileceğiniz bir durumdur. Sadece unutmayın ki akademik başarı, not ortalaması burslar için tek başına yeterli değil, öğrencinin kültürel, sosyal açıdan kendini geliştirmiş ve farklı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu yüzden aktif olmalısınız. Sadece ders notlarına yönelip başarıyı kesin olarak düşünmeyin. Amerika’daki üniversiteler kültürel kampüs anlayışına dayalı olduğundan fark yaratacak herhangi bir hamleniz size artı kazandırır. Yurtdışı yaz kampları, stajlar, dil okulları gibi yerlerde aktif olmanız da öğrenci profilinizi güçlendirir.

Başka sorularınız olursa her zaman burada olacağım. Her ne istiyorsanız bugün yapmaya başlayın. Hayalleriniz hayat şartlarınızı değiştirsin; hayat şartlarınız hayallerinizi değil…

SAĞLICAKLA KALIN 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s