AMERİKA’DA LİSANS EĞİTİMİ İÇİN GEREKENLER

Yeniden merhabalar, Amerika’da eğitim ile ilgili aldığım sorularla yazıma devam edeceğimi bir önceki yazımda söylemiştim Çoğu lise son sınıf öğrencisi ya da Türkiye’deki üniversite eğitim hayatından memnun olmayan öğrencilerden Amerika’da lisans eğitimi almak için gerekli şartlar ve belgeler ne olmalı şeklinde sorular aldım. Amerika’da lisansa başlayabilmeniz için gerekli sınav süreçlerini ve okul seçeneklerini bir önceki yazımda sizlerle paylaştım. Bugün de sizlerle hazırlanması gereken belgeler ve süreç hakkında konuşmak istedim. Haydi başlayalım…

TÜRKİYE’DEN LİSANS İÇİN BAŞVURU YAPARKEN GENELLİKLE HANGİ BELGELER ÖNEMLİ ?

Amerikan Üniversitelerine girmek için Türkiye’deki gibi merkezi bir seçme ve yerleştirme sistemi yok. Öğrenciler, okullara ve bölümlere tek tek başvuru yaparlar. Giriş koşulları okuldan okula bölümden bölüme değişiklik gösterir. Her okulun her öğrenci için aradığı kriterler farklıdır fakat lisans eğitimi için istenen genel ve ortak belgeler şöyledir :

1- LİSE DERS NOTLARI

Bu genelde 5 üzerinden en az 3 olmalıdır. Lise ortalamasının yüksek olması üniversiteye başvururken kalabalıktan sıyrılmanıza yardımcı olacaktır. Belirtmekte fayda var ortalama yüksekliği zorunlu bir şart değil fakat yüksek ortalama başvuru da işinizi kolaylaştırır.

2- İNGİLİZCE DİL DÜZEYİ

2 yıllık okulları düşünüyorsanız 56 ; 4 yıllık okullar için 79 TOEFL puanına ulaşmanız gerekir. TOEFL sınavıyla ilgili gerekli detayları bir önceki yazımda paylaşmıştım. Oradan inceleyebilirsiniz.

3- BİLGİ VE YETENEK TEST SONUÇLARI

Dün ki yazımda bahsettiğim SAT sınavının sonucu. Bu sınav bizim Türkiye’deki üniversite giriş sınavı gibi bir sınavdır. Yine bir önceki yazımda bu sınavla ilgili detayları sizlerle paylaşmıştım. Şunu söylemeden geçmeyeyim. SAT sınavına girmek için lise son sınıf öğrencisi ya da yaşınızın büyük olması gibi şartlar yoktur. Ne zaman isterseniz o zaman girebilirsiniz.

4- REFERANS MEKTUPLARI

Bu kısım Türkiye’deki üniversitelere kabul edilme koşullarından en farklı olan noktadır. Referans mektupları sizin eğitim kariyerinizden bahseden ve iyi bir öğrenci olduğunuzu anlatan mektuplardır. Bu mektupları öğretmenlerinizden alıp dosyanıza koymak size büyük artı sağlar.

5- ETKİNLİKLER

Sizin ders dışında yaptığınız aktiviteler, özel ilgi alanlarınız, hobilerinizin nasıl olduğu ile ilgili sizden bir kompozisyon istenmektedir. Burada, okul ve dersler dışında katıldığınız projeler, yaptığınız etkinlikler, başarılarınız gibi kriterlerin anlatılması istenmektedir. Amerika’daki okullar genellikle kampüslerini daha kültürel yapmak amacıyla bu kriterlere önem vermektedirler. Örneğin iyi bir yüzücüyseniz ya da gönüllü olarak yaptığınız işler varsa kesinlikle bunlar size artı katan durumlar olacaktır.

6- BANKA HESABI

Son olarak başvurularınızda masraflarınızı karşılayabileceğinize dair bir banka dökümanı eklemeniz gerekmektedir. Devlet okulları dahil olmak üzere burada yüzde yüz bursunuz yok ise masraflarınız dahilinde zorunlu sağlık sigortası, okul kitapları, kalacak yer masrafı ve günlük masraflarınızı karşılayabileceğiniz maddiyata sahip olup olmadığınıza her okul bakacaktır. Eğer bursunuz varsa banka belgelerini vermek zorunda değilsiniz. Ama bursunuz yoksa belki de en zor kısım finansal olarak karşınıza çıkacaktır.

Bir sonraki yazımda yurtdışında burs bulma olanaklarından bahsedeceğim. herhangi bir sorunuz olursa uzaklardan birine ulaşmaktan çekinmeyin…

Sağlıcakla kalın…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s