Amerika’daki Üniversitelerin Genel Kabul Koşulları Nelerdir ?

Beni sosyal mecralardan takip edenler bilir geçen gün Amerika ile ilgili soru sormanızı istemiştim. Şunu belirtmeliyim ki her soruyu tek tek ele alınacak konu halinde değerlendireceğim. Çünkü sizden çok farklı sorular aldım. İlk olarak öğrenci kesiminden olan veya aklında öğrenci vizesi ile yurtdışına çıkmayı planlayan bir çok insan bana Amerika’daki üniversiteler hakkında sorular yöneltmiş. Genellikle lisans okumak için gelmeyi düşünen öğrenciler için genel koşulları araştırdım. Bu haftaki yazımda bu konuyu ele alacağım. Araştırıp bulduğum sonuçlara göre Amerika’daki üniversitelerin genel kabul koşulları hem Türkiye’den hem Avrupa’dan oldukça farklı.

Amerika’da okullar üç kısma ayrılıyor :

1- 2 yıllık olanlar (Community Collageler)

2- 4 yıllık olanlar (State University)

3- Kariyer Okulları

2 yıllık olanlar genellikle COMMUNITY COLLAGE olarak geçiyor. Community Collagelerin farkı üniversitelere göre biraz daha ucuz ve kabul şartları daha hafif içeriklerden oluşuyor. Bir de Community Collageler’ın güzel bir yanı Amerika’daki okullara girmenizi sağlayacak sınavlara yetecek ingilizcenizin olmadığını düşünüyorsanız ŞARTLI KABUL yoluyla alan Community Collageler var. Bunlar dil okullarıyla anlaşmalı okullar olup dil okulunda gereken eğitimi aldıktan sonra sizi dil okulunuzun verdiği sertifika ile kabul eden okullardır. Eğer ingilizcenizden korkuyorsanız şartlı kabul ile alan okullara bakabilirsiniz. Fiyatlar okulların sitelerinde bulunuyor.

UNIVERSITY olarak geçen okullar 4 yıllık oluyor. Üniversitelerin kabul koşulları biraz daha zor oluyor ve kabul koşullarında sizin her şeyinizi titizlikle inceliyorlar. Tabi ücretler biraz daha tuzlu… Liseden sonra lisans eğitiminizi bir üniversitede almak isterseniz lise ortalamanız, başarılı olduğunuz projeler, katıldığınız aktiviteler, aldığınız dersler, belgeler, iletişim beceriniz kısacası sizi tanımlayacak her şey kabul almanızda önem taşıyor. Her üniversitenin kendine göre belirlediği kriterler farklı oluyor detay için web sitelerine bakmanızı öneririm.

Bunun yanında bir de Kariyer Kolejleri bulunuyor. Bu kariyer kolejleri bizim Türkiye’de olan meslek okulları olarak değerlendirilebilinir. Bu okullarda isterseniz yemek şefliği,laboratuvar asistanlığı, diş ve ağız sağlık bakımı, elektrik teknikerliği vb. bölümleri okuyabilirsiniz. Mesleki eğiliminiz var ise bu okullar yeteneğinize göre sizin seçtiğiniz okullar oluyor. İş bulma konusunda da pek zorlanmayacağınız okullardır.

Şunu söylemeden geçmeyeyim her eyaletteki ve şehirdeki okulların kendilerine göre düzenlenmiş ders sistemi, akademik takvimi, kabul şartları var. Tüm Amerika’da tek bir sistem yok. Mesela bizim ülkemizdeki gibi eğitim öğretim dönemi herkesle aynı başlayıp herkesle aynı bitmiyor. Ya da tüm öğrenciler tek bir sınava girip sonuca göre bir okula yerleşmiyor. Herkesin ilgi alanına göre okullar var. Ve sınavların yanı sıra senin okul içinde ve dışında yer aldığın aktiviteler, katıldığın projeler, ilgi alanların, varsa çaldığın enstrümanlar gibi her kriterine bakıyorlar. Her okulun ayrı düzeni var. Bu yüzden okumak istediğiniz okulu seçtikten sonra kesinlikle web sitelerinden her şeyi takip etmelisiniz.

Eğer liseyi kendi ülkenizde bitirip yurtdışında bir eğitim almaya karar verdiyseniz ya da lisansa yeniden başlamayı düşünüyorsanız SAT sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınav üniversite giriş sınavlarına benzeyen bir sınav. Değişmeyen sınav sistemlerinden bir tanesidir. Bu sınav yaklaşık 3 saat sürüyor. 45-60 dolar arası bir ücreti var. Sınav Amerika dışındaki ülkelerde de yapılıyor. Matematik, Kritik düşünme ve okuma dersinden oluşan bir sınav. Bu sınava hazırlanma konusunda yardımcı olacak birileri veya bir kurum yok ise ” KHAN ACADEMY” ya da ”UDEMY” siteleri bu dersleri veriyor. Kendi sitelerinden bunları inceleyebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var. SAT sınavı yılda sadece bir kez yapılan bir sınav değildir. Bir yıl içinde 7 kere yapılıyor ve istediğiniz zaman sınava katılabiliyorsunuz. Bir de sınav İngilizce oluyor. Türkiye’de her şehirde yapılmıyor bu yüzden sınav merkezlerini takip etmeniz gerekiyor.

Bunun yanında bir çok üniversite SAT sınavı yanında yabancı öğrenciler için TOEFL ya da IELTS sonuçlarını da istiyor. Bu sınavlar da sizin ingilizce derecenizi ölçen okuma, yazma, dinleme, konuşma içerikli sınavlardır. Katılmak için 200 dolar civarı ücret ödeyip kendi ülkenizdeki sınav merkezlerinde sınava katılabilirsiniz. Daha sonra sonuçlarınız okullara posta yoluyla iletilir ve bir kopyası da size verilir. Bu sınavlar ayda 2-3 defa yapılan sınavlardır. Sınava istediğiniz kadar ve istediğiniz sınav merkezinde girebilirsiniz. TOEFL, Amerikan İngilizcesine sahip olup olmadığınızı ölçen tamamen bilgisayar ortamında yapılan bir sınavdır. Yaklaşık 3 saat sürer. Sınav sonucunuz 3 hafta sonra size bildirilir ve geçerlilik süresi 2 yıldır. Amerika’daki çoğu üniversite TOEFL istiyor. Tabi IELTS ile alan üniversiteler de var.

IELTS ise Cambridge Üniversitesi’nin düzenlediği bir sınavdır. British İngilizcesine sahip olup olmadığınızı ölçen bir sınavdır. Okuma, yazma, dinleme, konuşma becerilerinizi ölçer. Sınav, dinleme 30 dk, okuma 60 dk, yazma 60 dk Konuşma max 15 dk şeklinde olup yaklaşık 2 saat 45 dakikadır. Her beceri 1-9 puan arasında değerlendirilir. Academic ve General olarak kendi içinde seçenekleri vardır. Hem kağıt kalemle hem bilgisayar ortamında girebilirsiniz. Sınava başvuru yaparken sınav yöntemini seçebiliyorsunuz. Sınav ücreti dolar bazından hesaplandığı için 1100 liraya denk gelmektedir. Sınav 10 günde bir düzenlenir fakat sınırlı kontenjana sahiptir. Geçerlilik süresi 2 yıldır.

Önemli konulardan biri de üniversiteyi seçmeden önce yaşayacağınız potansiyel eyaleti, şehri ve oradaki yaşamı, okul seçmeden önce araştırmanızı da öneririm. Örneğin NewYork’ta eğitim almayı düşünüyorsanız oranın inanılmaz soğuğunu ve yoğun trafiğini, kalabalık ve karma yapıya sahip olan nüfusunu göz önünde bulundurmalısınız. Ya da Florida’ya gelirseniz hiç kış görmeyeceğinizi genellikle yağmurlu havalara maruz kalacağınız gibi şartları da kendinize göre ayarlamalısınız.

Bu haftaki yazımda genel olarak üniversitelerin şartlarını ve sürecin işleyişini size aktardım. Bir sonraki yazımda da yine eğitimle ilgili gelen sorularınızla devam edeceğim. Umarım içerikler işinize yarar. Aklınıza takılan herhangi bir konu hakkında yazmaktan çekinmeyin.

UZAKLARDAN BİRİ…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s