NEDEN ÖĞRETMENLİĞİ BIRAKIP AMERİKA’YA GELDİM ?

   Bu konu hakkında söyleyecek çok şey var ama özet geçmek gerekirse : Her yerde aynı mı ya da hala aynı mı bilmiyorum, Türkiye hakkında genelleme yapmak istemiyorum ama ben mezun olduğum 2018 yılında özel okul ve kurslarda çalışırken karşılaştığım duruma bakarsak genelde yeni mezun bir öğretmen iseniz ne bildiğiniz ne kadar bildiğiniz pek de önemli değildir. Kilit nokta az parayla çok iş yapıp yeni şeyler öğrenmenizdir. Asgari ücret bile teklif edilmez çoğu zaman, hatta para konusuna hiç girmeyenler de olabiliyor.. Herkes öyledir diyemeyiz ama benim karşılaştığım işverenlerin çoğu öyleydi. Senin henüz tecrüben az bahanesine sığınarak istedikleri kadar işi yükleyebiliyorlar, istedikleri her işi yaptırabiliyorlar, istedikleri maaşın değerini sizin yerinize karar verebiliyorlardı. Bu durum insanı en başlarda rahatsız etmeyecek gibi görünse de zaman geçtikçe sizi bunaltmaya ve emeğinizin karşılığını sorgulamanıza neden oluyor. Çünkü iş konusunda her şeyi önünüze seren işverenler, para konusunda hiç hakkınız yok gibi davranabiliyorlar.

             Ben de o zamanlar yeni mezun olan bir öğretmen olarak bu duruma kendimi alıştırmaya çalışıyordum. Bende yeni mezun bir öğretmenim işi öğrenmeliyim diye kendimi avutuyordum. Aslında  biliyordum ki öğretmenlik mesleği usta-çırak ilişkisiyle yürütülen bir meslek değil. Öğretmenlik, içselleştirme ile gerçekleşen ve bilgiye aç iseniz size o farkındalığı sunabilen, öğrenci dediğiniz kitlenin hayatlarına güzel izler bırakabilen hassas bir meslek. İşte kendimce böyle tanımladığım bu mesleğin gerçek hayatta pek de öyle olmadığını görmek ve yeni mezun insanların stajyer öğretmen adı altında çok baskı altında kalması ve özel okul denilen çoğu yerin eğitimi ticarete çevirmiş olması durumu ile başbaşa kaldığım günlerden birindeydim. Maaşım eksik ödeniyordu ve sigortam süresiz izin gösterilerek ödenmiyordu. Fakat ben hergün sabahtan akşama kadar okulda çalışıyordum. Üstelik çok düşük bir ücretle çalışıyordum yine de ne maaş ne de sigorta ödemesi alamıyordum. Hal böyle olunca durumumu idare etmek üzere haftasonları bir restaurantta garsonluk yapmaya başlamıştım. Çünkü geçinemiyordum. Kira,faturalar, ödemeler beni zorladığı için çözüm bulmak zorundaydım.  Bu yüzden her ne olursa olsun mücadele etmeliyim diyerek durumu kurtarmaya çalışıyordum. Bir süre sonra her iki işte çalışmak beni bir hayli zorlamaya başladı.Bu yoğun çalışma şartları sonucunda sağlık problemleri yaşayınca her iki işten de istifa ettim. Özel derslerle geçinmeye başlamıştım. Bu yaşadıklarım beni başka bir yol bulmaya iyice zorlamıştı. Bu yolu ararken kendimi Ekim 2019’da Amerika’da buldum.

      Tabi ki bu yazdıklarım yeni mezun olacak insanların şevkini kırsın istemem. Fakat bazı durumlara gerçekten hazırlıklı olmak gerekiyor. Yazımın en başında söylediğim gibi insan her tecrübeyi kendisi yaşayacak kadar uzun yaşamıyor. Hayatta karşılaştığımız her olay kadar her insan da bizim için tecrübe dolu olabiliyor. Bu bloğu da zaten bu yüzden açtım. Hepimiz yaşadıklarımızı paylaşabilmeliyiz.

     Bu kötü durumların sonucunda söylemek istediğim, her ne olursa olsun asla umudunuzu kaybetmeden doğru bildiğiniz yolda emin adımlarla yürüdüğünüz zaman hayatta taşlar yerine oturuyor ve hazır olduğunuz şey, her ne ise, o şey de bir yerlerde hazır şekilde sizi bekliyor. Aramaktan korkmayın. Bulana kadar da pes etmeyin. Şimdilik benden bu kadar… Umarım ilk yazımda sizi sıkmamışımdır. Bir sonraki yazım için görüş ve önerilerinizi, eleştirilerinizi göndermekten asla çekinmeyin. Uzaklardan biri olarak her zaman yakınınızda olmaya çalışacağım.

      Hepiniz sağlıcakla kalın…

NEDEN ÖĞRETMENLİĞİ BIRAKIP AMERİKA’YA GELDİM ?” üzerine 2 yorum

  1. Peki Amerika’ya gitmeyi nasıl düşündünüz.Nereden geldi bu fikir ve nasıl gittiniz,ne kadar ücret ödediniz bunları cevaplarmisiniz lütfen? Bu arada gerçekten insanlara ilham kaynağı oluyorsunuz.👏👏

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s